ATMINTINĖ

IŠ RIBOJANČIŲ Į ĮGALINANČIUS ĮSITIKINIMUS

Renata Ana Subotė

11/17/20245 min read

NUO KO PRADĖTI?

ĮSITIKINIMŲ SUSIFORMAVIMAS

Žmogus yra veikiamas 95 proc. savo pasąmonės ir tik 5 proc. savo sąmonės. Štai dėl ko yra svarbu tapti sąmoningais, kad galėtume aptikti ir įsisąmoninti pasąmonėje glūdinčią informaciją, o mes esame jos veikiami kasdien- mūsų elgesys ir pasirinkimai kyla iš pasąmonės, kurioje glūdi vaikystės traumos, traumuojantys įvykiai, kultūrinės bei socialinės normos, klaidingai interpretuotos situacijos ir kt.:

  • Ankstyva vaikystės patirtis: Vaikai sugeria informaciją iš aplinkos – tėvų, mokytojų, draugų, visuomenės. Jei vaikas patiria kritiką, atstūmimą, dėmesio trūkumą ar kitas neigiamas emocijas, gali susiformuoti įsitikinimai, pvz., „Aš nesu pakankamai geras", „Mano nuomonė nėra svarbi", „Aš nesu gabus", „Aš nesu vertas" ir kt.

  • Trauminės patirtys: Stiprios emocinės patirtys, tokios kaip išdavystė, netektys, nesėkmės ar netikėta kritika, gali palikti gilų pėdsaką ir tapti neigiamų įsitikinimų pagrindu („Aš negaliu pasitikėti kitais", „Aš esu silpnas", „Aš niekada nebūsiu tinkamas" ir kt.).

  • Socialinė aplinka ir kultūra: Aplinkos normos ir lūkesčiai dažnai formuoja mūsų požiūrį į save ir pasaulį. Jei aplinka skatina konkurenciją, perfekcionizmą ar savikritiką, gali susiformuoti tokie įsitikinimai kaip „Aš turiu būti tobulas, kad būčiau vertingas", „Reikia sunkiai dirbti, kad būtum pastebėtas", „Pinigai lengvai negaunami", "Turi būti malonus ir geras, kad su tavim draugautų" ir kt.

  • Pasąmonės interpretacijos: Neigiamų įvykių metu mūsų protas gali padaryti klaidingas išvadas. Pavyzdžiui, jei vaikas kartą patyrė atstūmimą, jis gali apibendrinti: „Aš visada būsiu atstumtas", arba išsiskyrėte dėl išdavystės "Mane visada partneris išduos" ir kt.

  • Kartojamos mintys: Mintys, kurios kartojasi ir nėra kritiškai vertinamos, gali tapti įsitikinimais. Pvz., jei dažnai galvojame „Aš nesugebėsiu", „Tai neįmanoma" šios mintys gali riboti jūsų veiksmus.

Taigi remiantis paminėtais įvykiais formuojasi mūsų įsitikinimai (nuolat bepasikartojančios mintys apie pasaulio ir savęs suvokimą), jie sukelia emocijas/jausmus (ribojantys įsitikinimai sukelia pyktį, apatiją, liūdesį, vienišumą, nevertumą, pavydą, kaltę, nerimą, gėdą ir kt., dėl to neturime pakankamai finansų, sėkmės karjeroje, harmoningų santykių, sveikatos ir kt.), šie jausmai daro įtaką mūsų veiksmams arba neveikimui, ir taip susiformuoja mūsų elgesys t.y. bepasikartojantis atsakas į išorines situacijas. Ir taip kaip voverė rate žmogus sukasi: įsitikinimas veikia jo jausmus, o jie- veiksmus/neveikimą, o jie tam tikrą mūsų elgesį, kuris patvirtina turimą ribojantį įsitikinimą...ir vėl viskas iš pradžių.

Ribojantys įsitikinimai veikia kaip vidiniai blokai/stabdžiai, kurie neleidžia Tau imtis pokyčių savo elgesyje ir realybėje. Jie gyvena pasąmonėje, štai dėl ko juos nėra lengva išvilkti į dienos šviesą, o čia ir yra svarbiausia dalis pokyčiui.

Mūsų protas neatskiria kur mes juokaujame, kur ne, tad net ir juokais ištartas įsitikinimas, jei jis dažnai kartojamas, tampa mus blokuojančiu bei stabdančiu nuo norimos realybės patyrimo.

Bet geroji žinia yra ta, kad ribojantys įsitikinimai nesi Tu, tai tik mintys, kurias gali pakeisti.

STEBĖSENA

1 žingsnis- įsisąmoninti savo ribojantį įsitikinimą. Tai gali padaryti pati, stebint savo pasikartojančias mintis ar žodžius ir randant tokias ir kitokias frazes, kurios riboja Tave: Aš esu nepakankama; Aš niekada neuždirbsiu tiek; Yra geresnių už mane; Man tai amžinai nesiseka; Kokia aš nevykėlė; Aš niekam neįdomi; Man nepavyks; Netikiu, kad man pasiseks; Niekam aš nerūpiu; Reik sunkiai dirbti; Aš viską dėl jo padarysiu; Nedaug man reikia; Kuklumas žmogų puošia; Visi vyrai kiaulės ir nėr ką apsirengti; Aš niekuo neypatinga; Būkim biedni, bet teisingi; Laimė mėgsta tylą; Pasvajok ir praeis; Reik sunkiai dirbti, kad kažką pasiekti; Negaliu savęs filmuoti; Negali niekuo pasitikėti; Visi aplink tik ir žiūri kaip apgauti; Aš neturiu valios; Negaliu viešai kalbėti; Nėra ištikimų vyrų; Tokių pilna ant kiekvieno kampo ir kt. Užsirašinėk bepasikartojančius ribojančius įsitikinimus, kuriuos sau ar kitiems mintyse ir garsiai sakai, jie Tau dažnai sukelia stresą, baimę, nusivylimą ir pan. Užduok klausimą sau: Kieno tai įsitikinimas, kas jį sakė (tėvai, mokytojai, draugai, pati)? Iš kokios patirties Tavo/Netavo jis kilo? Kokį Tavo tikslą šis ribojantis įsitikinimas trukdo pasiekti?

Jei sunku pačiai atrasti ribojančius įsitikinimus, pasitelk pagalbą: koučingo specialistą, mentorių, konsultantą, hipnoterapeutą ir kt.

PRAKTIKOS RIBOJANTIEMS ĮSITIKINIMAMS KEISTI

Ribojančio įsitikinimo keitimas į įgalinantį:

1. Surašyk vienam stulpelyje ribojančius įsitikinimus, kitam pozityvia forma- įgalinančius įsitikinimus. Pvz., Man nesiseka- Man visada sekasi; Visi vyrai neištikimi- Aš tikiu, kad yra ištikimų vyrų; Aš niekuo neypatinga - Aš esu unikalus Dievo kūrinys; Didelė konkurencija- Visiems po saule vietos užteks; ir pan. Kai tik pagalvoji ar ištari ribojantį įsitikinimą, turi pakartoti bent 5 kartus įgalinantį įsitikinimą.

2. Vizualizuok užsimerkusi įsivaizduodama detaliai, kad pasiekei tai, ką trukdė padaryti ribojantis įsitikinimas. Pajusk emocijas, kurias patirsi, turėdama tai ar būdama tuo apie ką taip ilgai svajojai. Kartok šią vizualizaciją mintyse bent 60 dienų iš eilės.

3. Susikurk 2-4 tave įgalinančias afirmacijas ir jas kartok visur ir visada tiek garsiai, tiek mintyse, pvz.: Aš esu verta visko, kas geriausia; Aš žinau, kad man viskas pavyksta; Aš kuriu realybe ir pasitikiu savimi; Aš jaučiu, kad kiekvieną mano žingsnį lydi Kūrėjas.
4. Paklausk savęs kas kartą, kai tave sukausto baimė, nerimas, abejonės "Ar tai tikrai mano noras, ar ribojantis įsitikinimas kalba už mane?", antras klausimas "O kaip noriu, kad būtų?" (ištark mintyse ar garsiai pozityvų variantą, be neigiamų žodžių). Šią klausimų formulę visad naudok vesdama vidinį dialogą su protu, neleisdama susikurti ar užvaldyti ribojančiam įsitikinimui. Atmink, kad mintys, kurios kartojasi ir nėra kritiškai vertinamos, gali tapti įsitikinimais. Pvz., jei dažnai galvoji „Man niekada nepavyks", ši mintis tampa įsitikinimu, ribojančiu veiksmus.

5. Dėkok kas dieną bent už 3 dalykus. Tai padės iš trūkumo dėmesį perkelti į gausą.

6. Praktikuok meditacijas, hipnozes, mažink informacinį triukšmą, vaikščiok gamtoje, judėk ir sveikai maitinkis (žarnyno veikla tiesiogiai susijusi su hormonų veikla, kuri įtakoja žmogaus mintis ir emocinę būklę- jau net psichologijos mokslas pripažino spec. dietą kaip būtinybę gydant psichikos negalavimus).

Atmink, kad darbui su ribojančiais įsitikinimais, svarbus pastovumas, tad kiekvieną dieną ir taip min. 90 dienų reiktų į savo kasdieną įtraukti įvairias praktikas proto nuraminimui ir skaidrumui, persiprogramavimui ir pan. Jei savarankiškos praktikos, seminarai, knygos ir pan., nepadeda su ribojančiais įsitikinimais arba šis įsitikinmas jau reiškiasi kūno negalavimu (migrena, rožine, svorio augimu, regos silpnėjimu, širdies skausmu, dusuliu, sąnarių skausmu ir kt.), vadinasi nerasta pagrindinė jų šaknis, kartais tai gali būti giliai pasislėpęs traumatinis įvykis, o tas įsitikinimas veikia kaip saugus apsauginis skydas. Todėl būna žmogus suvokt suvokia turintis tam tikrą ribojantį įsitikinimą, tačiau situacija norima linkme nesikeičia. Bet ir tam yra išeitis.

PAGALBA

Galingiausias ir greičiausias įrankis ribojantiems įsitikinimams keisti yra HIPNOTERAPIJA.

Tai vienintelis metodas, kuris iškart pasiekia pasąmonę ir keičia vidines programas, kurios skiria Tave nuo Tavo svajonių versijos ir realybės patyrimo, panaikina kūno negalavimus ir priklausomybes, harmonizuoja emocinę būklę, stiprina pasitikėjimą savimi bei savivertę.

Jei pavargai nuo savo minčių, emocijų ir realybės, susisiek su manimi jau šiandien ir pradėkime pokyčių kelionę. Rasime Tau priimtiną finansinį būdą. Visata laukia Tavo pirmo žingsnio...

Daugiau apie hipnoterapija https://www.holy3.lt/hipnoterapija

Užpildyk užklausos formą ir aš susisieksiu.